مقالات

چرا باید از تجهیزات ایمنی استفاده کنیم؟ 1401

چرا باید از تجهیزات ایمنی استفاده کنیم؟

حتما همه شما میدانید که چرا باید از تجهیزات ایمنی در کار استفاده کنیم؟ آیا استفاده کردن از وسایل ایمنی می تواند کارکنان را از تمام خطراتی که آنها را تهدید می کند محافظت نماید؟ ما در این مقاله قصد داریم به بررسی این نکات بپردازیم تا شما بتوانید آگاهی کاملی تجهیزات ایمنی و نحوه استفاده از آنها بدانید.

بسیاری از کارفرمایان، اطلاعات دقیقی نسبت به فراهم نمودن تجهیزات ایمنی در سر کار، ندارند. اما آنها میدانند که باید محیطی امن برای ارکنان خود به وجود بیاورند. در چنین محیطی است که میتوان انتظار داشت کارکنان در راستای تولید بهره ور تلاش کنند.  از این رو تلاش در راستای حذف و کاهش خطرات به یكی از اولویتهای سازمانهای امروزی تبدیل شده است.

اما علیرغم تلاشهای فراوانی که در این راستا صورت میگیرد، نمیتوان گفت که این خطرات به طور کامل حذف میشوند بلکه احتمال بروز حوادث همواره وجود دارد.

چرا باید از تجهیزات ایمنی استفاده کنیم

حفاظت فردی چیست؟

PPE مخفف عبارت Personal protective equipment به معنای تجهیزات حفاظت فردی برای فراهم کردن سلامتی در برابر خطرات احتمالی هستند.هر فردی که در حال انجام فعالیتی باشد می تواند در معرض خطر و آسیب باشد.

افرادی که وظیفه دارند به بررسی خطر بپردازند ، باید بداند چه کسانی در معرض خطر هستند. آیا مسئله و خطری وجود دارد که باعث شود فرد تحت تاثیر آنها قرار بگیرد. مثلا افردی که بیماری های زمینه ای دارند بیشتر در معرض خطر  آسیب پذیری هستند.

حال چه نظارت هایی باید در محل کار انجام شود؟

کنترل ها یا می توانند به صورت سنتی مانند ارزیابی و چک کردن لباس های محافظتی و دستکش ها باشند و یا با استفاده از روش های کنترلی دیگر و استفاده از تکنولوژی ها این کار را انجام داد.

هیچ چیزی در محل کار ثابت نمی مانند، و تجهیزات و وسایل هرکدام عمر مفید خود را دارند پس باید هر چند وقت یک بار بررسی شوند. به این منظور تولید کنندگان تجهیزات ایمنی برگه هایی تحت نام MSDS مهیا می کنند که وضعیت محل کار به روز شوند. 

اهمیت استفاده از حفاظت فردی

وجود طیف وسیعی از خطرات شیمیایی ، فیزیکی ، بیولوژیکی و مکانیکی با خصوصیات خورندگی ، برندگی ، سمی بودن ، سوزانندگی ، جهش زایی و .. در محیطهای کاری می تواند سلامتی شاغلین و حتی سایر افراد مجاور محیطهای شغلی را به شدت تهدید نماید، بنابراین به منظور حفظ  منابع انسانی و همچنین افزایش راندمان کار و بهره وری ، شناسایی ،ارزیابی و کنترل خطرات فوق از اهمیت بالایی برخوردار است .

اما باید توجه داشته باشید که استفاده از وسایل حفاظت فردی معمولاً آخرین خط از خطوط دفاعی در مقابل شرایط بالقوه خطرناک محیطهای کار محسوب می شود.

به این علت که مقررات ایمنی امروزی و اصول مدیریت نوین ایمنی ، کنترل های فنی و مهندسی و در مرتبه بعدی کنترل های تجهیزات حفاظت فردی مدیریتی را به عنوان اولین و مناسبترین روش حفاظتی کارگران در برابر مواد و شرایط خطرناک میدانند.

از جمله وسایل حفاظت فردی به شرح زیر می باشد:

1- کلاه ایمنی   2- ماسک تنفسی   3- شیله محافظ صورت   4- عینک ایمنی

5- گوشی های حفاظتی   6- لباس کار   7- دستکش کار   8- کفش ایمنی

لوازم حفاظت ایمنی

آیا تجهیزات ایمنی می توانند ما را در برابر خطرات محافظت کنند؟

حذف یا کاهش خطرات به طور کلی در سه مرحله صورت میگیرد :

1- محل ایجاد   2- مسیر انتقال   3- محل دریافت

همانطور که گفتیم استفاده از تجهیزات حفاظت فردی به عنوان آخرین عامل کاهنده شدت اثرات حادثه می باشد. انتخاب صحیح، تجهیزات حفاظتی متناسب با نوع کار، استفاده درست از تجهیزات، مراقبت و نگهداری مناسب از جمله مواردی هستند که باید در برنامه های حفاظتی و پیشگیرانه هر سازمان در نظر گرفته شوند و به صورت دوره ای مورد بررسی قرار گیرند.

بی شک استفاده از این وسایل می تواند کارکنان را از درصد بسیار بالایی خطرات ایمن کند ولی نمی توان گفت که به شکل صد در صدی می تواند محافظ و مراقب سلامت کارکنان باشد. اما حتما باید از لوازم با کیفیت و استاندارد استفاده نمایید و برای تهیه آنها هم میتوانید به بخش فروشگاه لواز ایمنی مراجعه نمایید.

تجهیزات ایمنی اگر بتوانند طبق استانداردهای وضع شده تهیه و طراحی شوند می توانند بهترین کارایی را از خود نشان دهند. همچنین توجه نمایید که کارفرمایان نیز بایستی به این امر توجه بسیار ویژه ای را داشته باشند و همیشه در وهله اول ایمنی و سلامت کارکنان خود را در نظر بگیرند و بعد به دنبال سود و منفعت سازمان خود باشند.

البته لازم است بدانید در برخی از کشورها به این اصل توجه خاصی نمی شود و همین امر نیز باعث میشود آسیب های بسیار خطرناکی برای کارکنان به وجود بیاید. 

اهمیت استفاده از تجهیزات ایمنی

از آنجایی که در مواقعی کنترل بخش مهمی از عوامل زیان آور شغلی (شامل عوامل شیمیایی، فیزیكی، مكانیكی و بیولوژیكی) در منبع تولید یا در مسیر انتقال امكان پذیر نیست; تنها راه حل باقی مانده تجهیز پرسنل به وسایل حفاظت فردی مناسب و استاندارد خواهد بود تا بتوانند با خیال راحت و آسوده به انجام فعالیت خود بپردازند.

حال تهیه این تجهیزات ایمنی بر عهده مسئولان شرکت می باشد و انجام این وظیفه در فرهنگ ایمنی امروزی نه تنها کاری انسانی و در راستای اهداف اقتصادی و اجتماعی محسوب می شود بلكه وظیفه قانونی نیز تلقی می شود و در صورت اجرا نشدن امکان پیگرد قانونی نیز وجود دارد.

آیا می دانید که چه استانداردهای برای تجهیزات ایمنی وجود دارد؟

اهمیت و ضرورت استفاده از تجهیزات ایمنی به قدری مهم است که باعث شده بسیاری از سازمان های جهانی به دنبال تعیین و مشخص کردن یک سری از مهمترین و اصلی ترین استانداردها برای وسایل ایمنی افتاده اند و در این خصوص نیز توانسته اند سرسخت ترین استانداردها را وضع کرده و آن را اجرا نمایند.

امروزه تمام کارفرمایان مجبور هستند تا از این استانداردها پیروی کنند تا بتوانند باکیفیت ترین و بی نظیرترین وسایل ایمنی را خریداری و آن را در اختیار کارکنان خود قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *