مقالات

راهنمای کامل خرید کفش ایمنی

راهنمای کامل خرید کفش ایمنی

راهنمای کامل خرید کفش ایمنی : آیا میدانید قلب دوم انسان، کدام عضو بدن اوست؟ پا !!! پا قلب دوم انسان است. چرا که پای انسان در بیشتر فعالیت هایی که در طول روز انجام میدهیم، مانند حتی قدم زدن ساده، مهمترین نقش را ایفا می کند. لذا رعایت نکات مربوط به سلامتی این عضو مهم بدن بسیار حائز اهمیت است. کفشی که روزانه استفاده میکنیم باید دارای ویژگی هایی خاصی باشد تا بتوان سلامت این عضو مهم را تضمین نمود. 

یکی از محیط هایی که، در صورت عدم رعایت نکات ایمنی میتواند به پا آسیب های جبران ناپذیری رساند، محیط های کاری است که نیازمند کفش ایمنی هستند. در ادامه این مقاله نکاتی را به شما خواهیم گفت که میتواند راهنمای مناسبی در خرید کفش ایمنی باشد. پس اگر قصد خرید یک کفش ایمنی مناسب را دارید، این راهنمای کامل خرید کفش ایمنی را حتما مطالعه نمایید.

انواع کفش ایمنی

کفش های ایمنی با توجه به اینکه در چه محیطی قرار است استفاده شوند، در انواع مختلفی تولید می شوند و توجه به این چه کفشی مناسب محیط کاری شماست، نکته بسیار مهمی در خرید یک کفش ایمنی مناسب است. در ادامه به معرفی انواع کفش های ایمنی خواهیم پرداخت و خواهیم گفت که هر کدام مناسب کدام محیط های کاری هستند.

کفش عایق برق

جنس این کفش پلاستیکی از پلاستیک سخت بوده که کاربری آن جلوگیری از عبور جریان برق و الکتریسیته است. این کفش ها میتوانند در بازه ولتاژ 500 تا 1000 ولت مقاومت نشان دهند.

کفش ضد مواد خورنده

ماده ای که این کفش ها از آن ساخته شده اند، بوتیل است. بوتیل (butyle rubber) یکی از انواع لاستیک است که مقاومت خوبی در برابر گرما، ازون، انواع واکنش های شیمیایی به خصوص واکنش های مواد خورنده، سایش و پارگی دارد. همینطور مقاومت خوبی در برابر الکتریسیته دارد. بنابراین از کفش هایی که با این ماده ساخته شده اند میتوان در محیط هایی استفاده کرد که با مواد خورنده سر وکار دارید.

کفش پنجه فولادی

در قسمت پنجه این کفش ها از فولاد استفاده شده است تا از پای شما در برابر ضربه و فشار محافظت کند. مناسب کارگاه ها و محیطهایی است که خطر افتادن ابزار و یا اشیای سنگین بر روی پای شما وجود دارد.

کفش کفه فلزی

در قسمت کفه این نوع از کفش های ایمنی از فولاد استفاده شده است که از کفش در برابر سوراخ شدن محافظت می نماید.

چکمه پلاستیکی

یکی از انواع کفش های ایمنی است که تمام قسمت های آن از پلاستیک ساخته شده است. این نوع از چکمه پلاستیکی در کشاورزی و باغبانی نیز بسیار مرسوم هستند. پلاستیک مورد استفاده می تواند از پای شما در برابر آب، مواد شیمیایی محافظت کند.

راهنمای کامل خرید کفش ایمنی

راهنمای کامل خرید کفش ایمنی

کفش های نسوز

این کفش ها به کفش های ریخته گری یا نسوز مشهور هستند. چرا که مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت و گرما دارند. می توانند تا دمای 150 درجه را تحمل کنند و مانع از ورود گرما به داخل کفش شوند و از سوختگی پای شما جلوگیری نمایند. راهنمای کامل خرید کفش ایمنی

مفهوم علائم اختصاری حک شده روی کفش  

SRX

کفش هایی دارای فنآوری SRX هستند از لغزش و سر خوردن در محیط کار جلوگیری می کنند. ابن کفش ها به کفش های ضد لغزش مشهور هستند.

Slip resistant

کفش های دارای این فناوری، در برابر سر خوردن روی مواد نفتی مقاوم هستند. اکثرا به کفش های ضد اسید معروف هستند. اگر قصد خرید چکمه ضد اسید دارید روی لینک کلیک نمایید.

Ergo

کفش های با کفه انتی باکتریال هستند که از بوی بد پا جلوگیری می کنند.

ED

کفش های عایق الکتریسیته هستند و کفی آن ها در برابر جریان الکتریسیته نارسانا است.

Cp

در برابر جریان الکتریسیته ساکن هم مقاوم هستند و به کفش های ضد اصطکاک مشهور هستند.

RR

این کفش ها در برابر سوراخ شدن مقاوم هستند.

PU

پی یو مخفف پلی اورتان است که برای کفش هایی استفاده می شود که جنس زیره آن ها پلی اورتان است.

راهنمای کامل خرید کفش ایمنی

در صورت عدم استفاده از کفش های ایمنی چه خطراتی شما را تهدید می کند؟

ممکن است این سوال برای خیلی از شما پیش بیاید که در صورت عدم استفاده از کفش های ایمنی چه خطراتی سلامت ما را تهدید می کند؟ ما در راهنمای کامل خرید کفش ایمنی پاسخ این سوال شما را خواهیم داد. آسیب های احتمالی ناشی از نپوشیدن کفش های ایمنی با توجه به شغل اشخاص متفاوت است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1.سوراخ شدن کفش

اگر یک کارگر ساختمانی هستید حتما در محیط کارتان با اشیا تیز سرو کار دارید و باید از کفش های ایمنی برای جلوگیری از آسیب دیدن پاهای خود در حین کار استفاده کنید، به این دلیل که کفش های معمولی در اثر تماس با اشیا تیز به راحتی سوراخ شده و به پای فرد آسیب می زند. راهنمای کامل خرید کفش ایمنی

2.برق گرفتگی

در برخی از مشاغل افراد با برق سرو کار دارند و خطر برق گرفتگی در محیط کار، آنها را تهدید می کند. در این گونه محیط ها استفاده از کفش های ایمنی عایق بسیار ضروری می باشد، چرا که این کفش ها از جنس پلاستیک یا چرم هستند و انرژی الکتریسیته را از خود عبور نمی دهند. راهنمای کامل خرید کفش ایمنی

3.سقوط از ارتفاع

سقوط از ارتفاع در محیط های مختلف، همواره باعث آسیب های جدی و حتی مرگ افراد شده است. یکی از مهم ترین دلایلی که روی این اتفاق تاثیر می گذارد کفی های نامرغوب و نامناسب استفاده شده در کفش ها می باشد. چنانچه شما نیز در محیط کار با این خطر احتمالی رو به رو هستید حتما از کفش های ایمنی با کفی مناسب استفاده کنید. 

4.سوختگی

اگر یک آتش نشان هستید یا به هر دلیلی با آتش و مواد شیمیایی قابل اشتعال سرو کار دارید، برای کاهش آسیب های ناشی از سوختگی، حتما از کفش های ایمنی مناسب که مانند یک سد در مقابل شعله های آتش و مواد قابل اشتعال عمل می کنند، استفاده کنید. راهنمای کامل خرید کفش ایمنی

5.شرایط آب و هوایی خاص

برخی از کارگران مجبور هستند که در محیط های کاری بسیار سرد فعالیت کنند و به همین دلیل با آسیب هایی مانند یخ زدگی پا و کاهش دمای بدن روبه رو هستند. برای جلوگیری از این گونه آسیب ها استفاده از کفش های ایمنی که مانع از نفوذ سرما می شوند بسیار ضروری می باشد. راهنمای کامل خرید کفش ایمنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *