مقالات

همه چیز درباره مواد سازنده کلاه ایمنی

همه چیز درباره مواد سازنده کلاه ایمنی

کلاه ایمنی یکی از مهمترین تجهیزات ایمنی است که وظیفه آن محافظت از سر در برابر خطرات احتمالی محیط کار می باشد. این کلاهها کاربردهای بسیاری دارند و در مشاغل مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. کلاههای ایمنی از نظر جنس، کاربری و موادی که در ساخت آنها استفاده شده با یکدیگر متفاوت هستند. فروشگاه لوازم ایمنی قصد دارد در این مطلب به بررسی مواد سازنده کلاه ایمنی بپردازد. ما را در ادامه مطلب همراهی کنید.

بخش های سازنده کلاه ایمنی 

به صورت کلی، کلاههای ایمنی از سه بخش مجزا تشکیل شده اند که یکی از آنها پوسته است. وظیفه پوسته، مراقبت از سر در برابر خطرات فیزیکی و شیمیایی مانند سقوط اجسام یا تماس با مواد شیمیایی است.

پوسته کلاه ایمنی باید به گونه ای ساخته شده باشد که فشارهای وارد شده به یک بخش از پوسته را در کل کلاه، پخش کرده تا آسیب پذیری را به حداقل برساند. بخش داخلی کلاه یا همان آسترهای EPS نیز نقش مهمی را در کاهش و دفع خطرات احتمالی دارند. این قسمت با جذب نیروهای وارد شده به کلاه مانع از وارد آمدن فشار زیاد به سر می شود. آستر دیگری نیز در کنار این آستر وجود دارد که باعث ایجاد فضای راحت برای افراد استفاده کننده از این کلاهها می گردد.

از دیگر اجزای تشکیل دهنده کلاه ایمنی می توان بند چانه، نوار پشت گردن، پیشانی بند، نوار عرق گیر و لبه جلو را نام برد.

مهمترین مواد به کار رفته در ساختار کلاه ایمنی 

بیشترین تماس با اجسام را بخش بیرونی کلاه دارد و به همین علت باید دارای وزن سبکی بوده و در برابر این برخوردها و فشارها، مقاومت کافی داشته باشد. برای مقاوم کردن این بخش از موادی مثل پلی اتیلن، پلیمر ABS،  پلی کربنات، فایبر گلاس و آلومینیوم بهره می برند که در ادامه این متریال را بررسی می کنیم: 

پلی اتیلن و پلیمر ABS

برای تولید کلاههایی که از جنس پلاستیک هستند از این مواد استفاده می کنند. کلاههای ایمنی تولید شده با پلیمر ABS مقاومت بیشتری نسبت به کلاههای تولید شده از پلی اتیلن در برابر ضربه دارند اما به صورت کلی تفاوت های زیادی با هم ندارند و هر دو از مواد بسیار عالی در ساخت این تجهیزات ایمنی به شمار می روند. کلاههایی که از جنس پلاستیک هستند عایق جریان برق بوده و مناسب برای استفاده در صنایع مربوط به برق هستند.

پلی کربنات

از دیگر موادی که برای ساخت پوسته کلاه از آن استفاده می کنند پلی کربنات است. کلاههای تولید شده از این ماده بسیار مقاوم هستند اما بیشتر به مقاومت بالا در برابر حرارت شناخه میشوند و برای اشخاصی که در محل کار با حرارت سر و کار دارند می توانند انتخاب خوبی باشند.

فایبر گلاس 

این نوع، دارای مقاومت زیادی در برابر حرارت و دما است. می توان گفت این جنس کلاه ایمنی تا دو هزار درجه نیز در برابر حرارت از خود مقاومت نشان می دهد. اگر به شغل ریخته گری مشغول هستید این مدل، یک انتخاب ایده آل برای شماست.

آلومینیوم

کلاههایی که در ساختار آنها از آلومینیوم استفاده شده در برابر ضربه مقاومت بالایی دارند و ویژگی دیگری که می توان به آنها نسبت داد این است که در برابر مواد مذاب نیز بسیار مقاوم هستند و یکی از بهترین مدل ها برای استفاده در صنایع فولاد و آتش نشانی به شمار می روند. از دیگر مزایای این کلاه ایمنی، وزن سبک آن است که مانع از خستگی افراد در حین کار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *