دسته‌بندی نشده

نکات مهم ایمنی کار در ارتفاع

ایمنی کار در ارتفاع

تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع

در لیست شغل های خطرناک ، چهارمین رتبه به کار در ارتفاع تعلق دارد . هر گونه فعالیت و کاری که در ارتفاع بیش تر از 2 متر از سطح مبنا صورت بگیرد ، کار در ارتفاع محسوب می شود و شامل رعایت یک سری نکات و ایمنی هایی می باشد و همچنین افراد مشغول به کار در ارتفاع ، از حقوق و تکلیف هایی بر خوردار می شوند .

در این جا سوال پیش می آید که سطح مبنا چیست ؟ سطح مبنا در واقع اولین سطح زیرین جایگاه کار می باشد که با توجه به نکات ایمنی نصب شده است و گسترش یافته است . همچنین فردی که در ارتفاع مشغول به کار می باشد ، باید از پیش آموزش های مربوط به کار در ارتفاع را دیده باشد و گواهینامه مربوطه کسب کرده باشد .

برای کار کردن در ارتفاع باید از ابزار متناسب استفاده کرد و همچنین در شرایط نا مساعد و نا مناسب ، نباید کار کرد . در شرایطی مانند آب و هوای طوفانی ، هوای بارانی ، هوای برفی ، وزش باد شدید و . . . به هیچ عنوان به کار های در ارتفاع اجازه ی انجام نمی دهند . زیرا سلامتی و امنیت فردی که در ارتفاع کار می کند به خطر خواهد افتاد .

دانستن نکات مهم ایمنی کار در ارتفاع به کار کنان این امکان را می دهد که با رعایت آن ها ، از جان و امنیت خود حفاظت کنند . همچنین این امکان را به کار فرمایان می دهد که با دانستن خطر های احتمالی و راه پیش گیری مناسب ، ایمنی کار را بالا ببرند و از آسیب های احتمالی به افراد کار کن ، جلو گیری شود . میزان اهمیت رعایت ایمنی برای کار در ارتفاع ، در این چند خط قابل توضیح نیست . در ادامه برای شما به طور کامل نکات مهم ایمنی کار در ارتفاع را شرح خواهیم داد .

بیشتر بخوانید: نکات جالب درباره رنگ بندی کلاه ایمنی

مهم ترین و اصلی ترین ابزار رعایت ایمنی برای کار در ارتفاع 

1 . استفاده کردن از کلاه های ایمنی

کلاه ایمنی یکی از مهم ترین ابزار ایمنی می باشد که داشتن آن بسیار مهم می باشد . مخصوصا برای افرادی که در صنعت ساختمان سازی مشغول به کار هستند ، استفاده از این کلاه های ایمنی بسیار مهم و ضروری می باشد . کار گرانی که در ارتفاع مشغول به کار هستند حتما باید از این کلاه ها استفاده کنند تا از آسیب های احتمالی مانند برخورد مصالح ساختمانی و سنگ ریزه ها به سر ، جلو گیری کنند . علاوه بر افرادی که در ارتفاع ساختمان کار می کنند ، افرادی که بر روی زمین در صنعت ساختمان سازی مشغول به کار هستند نیز باید از کلاه ایمنی استفاده کنند تا مصالح ساختمانی و سنگ های ریز و درشت به سر آن ها اصابت نکند . کار فرما نیز باید کار کنان خود را بیمه کند تا در صورت آسیب دیدن کار کن ، هزینه های درمان او توسط بیمه پرداخت شود .

2 . استفاده کردن از کمربند های ایمنی

یکی دیگر از نکات مهم ایمنی کار در ارتفاع ، استفاده از کمربند های ایمنی می باشد . این کمربند ها به دو دسته و دو نوع تقسیم می شوند . نوع اول آن برای کارمند های شرکت برق کاربرد دارد که به آن ها کمربند های سیمبانی می گویند . نهایت کاری که آن ها در آن مشغول به کار می شوند ، سه متر می باشد . کمربند های سیمبانی در دور کمر فرد مشغول به کار پیچیده می شوند ، تا از خطر احتمالی سقوط فرد در هنگام کار ، جلو گیری کنند . نوع دیگر از کمربند های ایمنی ، هارنس نام دارند که برای ارتفاع های بیش تر از سه متر به کار می روند . این کمربند ها از ران فرد تا کتف او را در بر می گیرد و به طوری می توان گفت تمامی بدن را احاطه می کند . این کمربند ها که نام دیگرشان پاراشوتی می باشد ، در چتر های نجات نیز استفاده می شوند . برای کار در ارتفاع و جلو گیری از خطر سقوط بسیار مناسب می باشند و ایمنی بسیار بالا و خوبی دارند .

شاید علاقه مند باشید: راهنمای خرید لباس کار ایمنی

3 . استفاده کردن از طناب های ایمنی

پس از کلاه های ایمنی و کمربند های ایمنی ، استفاده کردن از طناب های ایمنی برای حفظ امنیت ، ضروری می باشد . به طناب هایی که برای کار در ارتفاع استفاده می شود ، طناب های استاتیک و یا طناب های ایستا می گویند . از این طناب ها در کوه نوردی ها ، دره نوردی ها ، صخره نوردی ها و به طور کلی عبور و مرور از کوهستان ها نیز استفاده می شود . این طناب ها قابلیت کشسانی نیستند و فرد را ثابت نگه می دارند و همچنین از سقوط فرد جلو گیری می کنند . طناب های استاتیک و یا ایستا ، به کمربند های ایمنی متصل می شوند و امنیت فرد را در حین کار ، حفظ می کنند . طناب های استاتیک ( طناب های ایستا ) دارای جنس پلی استر می باشند و در برابر پوسیدگی مقاوم هستند و هیچ وقت فرسوده و یا پوسیده نمی شوند . همچنین احتمال پارگی این طناب ها به شدت پایین می باشد و می توان گفت که به طور کلی پاره نمی شوند .

4 . نصب کردن تور نجات در قسمت زیرین محل انجام کار

اگر کار در ارتفاع طوری باشد که کار کنان در ارتفاع 8 متر و یا بیش تر مشغول به کار باشند ، حتما باید تور نجات نصب شود . تور نجات در واقع یک شبکه ی توری می باشد که در اطراف طبقه ی دوم ساختمان نصب می شود . پایه های این تور نجات ، دار بست های بسیار محکم و مقاوم می باشند و این تور به هیچ وجه از پایه ها جدا نمی شود و همچنین احتمال پارگی تور ها وجود ندارد . تور نجات باید تا دو و نیم متر از اطراف ساختمان ادامه داشته باشد . این تور از سقوط مصالح ساختمانی بر روی سر افراد زیر ساختمان جلو گیری می کند و همچنین اگر فردی از بالای ساختمان سقوط کند ، بر روی این تور فرود خواهد آمد و امنیت جان او حفظ خواهد شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *