مقالات

نکات طلایی ایمنی در هنگام کار با برق

نکات طلایی ایمنی در هنگام کار با برق

ممکن است برای خیلی از ما در هنگام کار با برق، برق گرفتگی های کوچک یا بزرگ اتفاق افتاده باشد. شاید این حادثه را در محل کار یا در محل زندگیتان تجربه کرده باشید. احتمال اینگونه حوادث همواره وجود دارد چرا که 90% وسایل دور و بر ما با جریان الکتریکی کار می کنند.

برای افرادی که شغلشان مرتبط با برق است رعایت نکات ایمنی در هنگام کار با برق از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ما قصد داریم در این مقاله دستورالعمل های ایمنی که می توانند بسیار کمک کننده و کاربردی باشند را بررسی کنیم پس شما را دعوت می کنیم با ما تا انتهای این  مطلب همراه باشید.

نکات ایمنی هنگام کار با برق
  1. هرگز با دست یا بدن خیس هیچ سیم برق یا دستگاه الکتریکی را لمس نکنید، چرا که این کار رسانایی جریان الکتریکی را افزایش می دهد.
  2. تجهیزاتی که با برق کار می کنند را پیش از خروج از محل خاموش کنید و اتصال آنها را با جریان الکتریکی قطع نمائید.

3. اگر در محل کار خود، مجبور به لمس یک دستگاه الکتریکی هستید برای محافظت از دستان خود حتما از دستکش عایق برق استفاده کنید.

4. هرگز از تجهیزات فرسوده یا سیم های آسیب دیده استفاده نکنید. همواره سعی کنید در صورت مشاهده هر گونه خرابی آنها را تعویض نمایید.

5. تجهیزات برقی نباید در مکان هایی که مواد قابل اشتعال وجود دارند استفاده شوند به دلیل اینکه احتمال احتراق را در محل افزایش می دهند.

6. هرگز در هنگام کار با تجهیزات الکتریکی از وسایل فلزی استفاده نکنید. همچنین قبل از شروع کار کلیه جواهرات فلزی را از بدن خود جدا کنید.

7.استفاده از دستکش عایق برق در محل کار به تنهایی کافی نمی باشد. در هنگام کار با برق، مخصوصا شبکه های فشار قوی حتما از چکمه های عایق برق استفاده کنید. چکمه های پلاستیکی عایق برق دارای مقاومت الکتریکی بسیار زیادی هستند و از خطر برق گرفتگی جلوگیری می کنند.

8. در هنگام کار با برق سعی کنید از دو دست خود استفاده نکنید و تا حد امکان از یک دست برای انجام کار استفاده کنید.

8. سیم های برق را از لوله های آب گرم و گاز فاصله دهید.

9. از وسایل کار خود به صورت منظم و روزانه بازرسی به عمل آورید.

10. در هنگام کار با شبکه های فشار قوی برق حتما حریم مجاز را رعایت نمایید. 

11. درصورت ریختن آب یا مواد شیمیایی روی تجهیزات، باید برق را در کلید اصلی قطع کنید.

12. بیش از 50 درصد مرگ های ناشی از برق گرفتگی به دلیل تماس با خطوط هوایی می باشند تا حد امکان از خطوط جریان برق هوایی دوری کنید.

13. در هنگام کار با برق، هرگز سیم ها را در مسیر حرکت، زیر پا و … قرار ندهید.

14. سعی کنید در هنگام کار، سیم های برق را بیش از اندازه نکشید و به آن ها فشار وارد نکنید.

15. در صورت استفاده از تجهیزات الکتریکی در فضای سرد، حتما آنها را روی یک دیوار نصب کنید.

16. تجهیزات مورد استفاده در محیط کار باید مورد تایید موسسه استاندارد صنعتی ایران باشند.

17. به عنوان فردی که در محل کارتان با برق سر و کار دارید لازم است با همه موارد ضروری که در مواقع خطر باید انجام شود آشنایی لازم را داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *