مقالات

نکات جالب درباره رنگ بندی کلاه ایمنی که نمی دانستید!

نکات جالب درباره رنگ بندی کلاه ایمنی که نمی دانستید!

کلاه ایمنی یکی از تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی است که بر اساس ویژگی های خاصی مانند رنگ، مواد سازنده، نوع کاربرد، وزن و میزان مقاومت دسته بندی می شوند.

برای کلاههای ایمنی، استانداردهای متفاوتی وجود دارد که از مهم ترین آنها استاندارد رنگ کلاه ایمنی است که موضوع این مطلب از سایت لوازم ایمنی را به خود اختصاص داده است. چنانچه قصد خرید انواع کلاه ایمنی با بهترین قیمت و کیفیت را دارید کافیست به سایت lavazem-imeni.ir مراجعه کنید.

استاندارد رنگ بندی کلاه ایمنی 

کلاه ایمنی سفید

کارکنانی که دارای رده های بالا در یک محیط کاری هستند عموما از کلاههای ایمنی سفید رنگ استفاده می کنند. مدیران، مهندسین و سر پرست ها جزء این افراد به حساب می آیند.

کلاه ایمنی سفید

کلاه ایمنی آبی 

افرادی که در بخش های تعمیراتی کار می کنند می بایست از رنگ آبی کلاه ایمنی استفاده کنند. این افراد شامل اپراتورهای فنی، تکنیسین های برق و … می شوند.

کلاه ایمنی زرد

می توان گفت کاربردی ترین کلاه ایمنی، کلاه زرد رنگ است. رنگ زرد نمایانگر کارکنان اصلی یک محیط کاری است. از این کلاه ایمنی، بیشتر در پروژه های عمرانی استفاده می شود.

کلاه ایمنی سبز

کلاههای ایمنی به رنگ سبز برای اشخاصی که در بخش هایی مثل خدمات فنی یا محیط های کاری مثل کارگاهها و صنایع، مشغول به کار هستند مورد استفاده قرار می گیرند.

کلاه ایمنی سبز

کلاه ایمنی قرمز 

همانطور که می دانید کلاههای ایمنی قرمز رنگ، مخصوص کارکنان آتش نشانی است.

کلاه ایمنی قرمز

کلاه ایمنی قهوه ای 

اشخاصی که در محل کارشان با ابزارهایی با دمای بالا سر و کار دارند مانند افرادی که به شغل جوشکاری مشغول هستند از این رنگ کلاه ایمنی استفاده می کنند.

کلاه ایمنی خاکستری

اشخاصی که قرار است به عنوان یک پیمانکار یا میهمان از یک پروژه بازدید کنند اصولا از کلاههای خاکستری رنگ استفاده می کنند به همین دلیل وجود این رنگ از کلاه ایمنی در پروژه های بزرگ ضروری است.

کلاه ایمنی صورتی 

این رنگ در محیط های کاری خیلی کاربرد ندارد. ممکن است تنها در مشاغل خاصی از این رنگ کلاه ایمنی استفاده شود. در بعضی از محیط های کاری، شخصی که فراموش کند کلاه ایمنی خود را سر کار بیاورد به او کلاه صورتی می دهند تا مسئولیت پذیری شخص را در محیط کاری بالا ببرند.

سخن آخر

در محیط های کاری متفاوت، ممکن است استانداردهای رنگ بندی کلاههای ایمنی متغیر باشد. به عنوان نمونه امکان دارد رنگ انتخابی این کلاهها در کارگاهها به شکل قراردادی انجام شود به این مفهوم که با اعلام کردن مقررات خاص، اشخاص از کلاههای ایمنی با رنگ خاص استفاده کنند. اگر چنین قراردادی وجود نداشه باشد کارکنان وظیفه دارند از استانداردهای جهانی در مورد رنگ بندی کلاه ایمنی پیروی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *