مقالات

نکات ایمنی در زمان هرس و قطع درختان که نمی دانستید!!!

نکات ایمنی در زمان هرس و قطع درختان که نمی دانستید!!!

استفاده از تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی در زمان هرس و قطع درختان نیز مانند هر شغل دیگری بسیار ضروری است. این تجهیزات مانع از ایجاد خطر برای افرادی که به این کار مشغولند می شوند. این روزها با ظهور لوازم ایمنی پیشرفته نه تنها احتمال وقوع این حوادث کاهش یافته بلکه باعث افزایش سرعت در حین کار نیز شده است.

اصول ایمنی هرس و قطع درختان 

شاخه زنی پروسه ای است که در آن، شاخه هایی که امکان رشد نداشته یا خشک شده اند را حذف می کنند. برای تشخیص این شاخه ها فرد باید در این زمینه اطلاات کافی داشته باشد. برای هرس کردن، اره های ویژه ای با سطح قطع پایین وجود دارند که مخصوص این کار هستند. در زمان قطع درختان باید تمام جوانب احتیاط را رعایت کنید به دلیل اینکه اشخاص زیادی به علت افتادن درخت جان خود را از دست داده اند. 

حتما محل افتادن درخت را مشخص کنید. البته این کار در مواقعی میسر است که ضخامت درخت، کمتر از 15 سانتی متر باشد اما در مواقعی که ضخامت درخت بیشتر از 15 سانتی متر باشد شما در تعیین مکان افتادن درخت کنترلی نخواهید داشت و باید خیلی مراقب باشید. پس از قطع درخت، نوبت به برش کاری می رسد که در این مرحله گرفتن صحیح اره در دست و جهت برش بسیار اهمیت دارد.

تجهیزات ایمنی مورد نیاز برای هرس و قطع درختان

دستکش ایمنی

در زمان هرس درختان شما به دستکش های ضخیمی نیاز دارید که از دستان شما در برابر ضربات و اشیاء نوک تیز محافظت کنند. برای حفظ ایمنی دستانتان در هنگام کار حتما باید از دستکش های ایمنی مناسب استفاده کنید.

دستکش-ایمنی-برای-هرس-و-قطع-درختان
کمربند ایمنی 

کمربند ایمنی یکی از مهمترین تجهیزات حفاظت فردی برای اشخاصی است که قصد بالا رفتن از درخت را دارند. با استفاده از این کمربندها دیگر خبری از افتادن روی زمین و لغزش نخواهد بود.

کفش ایمنی

برای بالا رفتن از درخت نیاز به یک کفش مناسب دارید. همچنین در مکانی که مملو از شاخه های تیز و خرده چوب است حتما برای حفظ ایمنی پاهایتان از کفش های ایمنی استفاده کنید.

کلاه ایمنی

این کلاه برای محافظت از سر شما که یکی از حساس ترین اعضای بدن شما است استفاده می شود. در هنگام هرس و قطع درختان استفاده از کلاه ایمنی را فراموش نکنید.

گوشی ایمنی 

در زمان هرس و قطع درختان، سر و صدای بسیاری ایجاد می شود و ممکن است به سیستم شنوایی شما آسیب زیادی وارد کند. برای جلوگیری از این آسیب ها بهتر است از گوشی های ایمنی استفاده کنید.

عینک ایمنی

در زمان کار با چوب هر لحظه امکان دارد که خرده های چوب پرت شده و وارد چشم شما شوند و برایتان مشکلات زیادی ایجاد کنند.این عینک ها به عنوان یک محافظ برای چشمان شما عمل می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *