مقالات

معرفی لیست لوازم موردنیاز کشاورزی 1401

اگر به لیست لوازم مورد نیاز کشاورزی نگاهی بیاندازیم با ابزارآلات و تجهیزات متنوعی مواجه خواهیم شد. کشاورزی به عنوان یک صنعت مهم به لوازم متعددی وابسته است. از گذشته تاکنون در این صنعت برخی ابزارها به صورت دائمی مورد استفاده بوده اند. با گذر زمان و وقوع تحولات گوناگون، رفته‌ رفته لوازم و تجهیزات کشاورزی نیز پیشرفت کردند. به طوری که امروزه شاهد انبوهی از تجهیزات و ادوات مورد استفاده در کشاورزی هستیم.

وجود برخی از این تجهیزات در کشاورزی بسیار ضروری است، به طوری که انجام فعالیت‌ های زراعی بدون آنها ممکن نیست. برخی از لوازم و تجهیزات کشاورزی نیز به منظور تسریع و سهولت در کار مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از تجهیزات و ماشین آلات جدید را می توان در این دسته جای داد.

دسته دیگری از لوازم مورد نیاز کشاورزی نیز هستند که جنبه های ایمنی و حفاظت را در کشاورزی پوشش می‌ دهند. چکمه پلاستیکی، لباس کار، دستکش و مواردی از این دست از جمله لوازمی هستند که برای محافظت به کار می روند.

لوازم و ادوات مورد نیاز کشاورزی

لوازم و ادوات مورد نیاز کشاورزی

 

مهمترین تجهیزات و لوازم مورد نیاز کشاورزی

در کشاورزی از وسایل، تجهیزات و ماشین آلات ساده و پیچیده به فراوانی استفاده می شود. امروزه از انواع ابزار آلات دستی و مکانیکی گرفته تا ماشین آلات ساده و پیشرفته، در کنار لوازم ساده اما با اهمیت ایمنی همه و همه در کشاورزی کاربرد دارند.

اگر بخواهیم یک لیست لوازم مورد نیاز کشاورزی را تهیه کنیم به فهرست بلندبالایی خواهیم رسید. با این حال می توانیم به طور خلاصه برخی از مهمترین تجهیزات و لوازم کشاورزی را نام ببریم. برخی از مهمترین و پرکاربردترین ابزار، ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی از این قرارند:

تراکتور

تراکتور یکی از پرکاربردترین ماشین‌ های کشاورزی است. از این ماشین برای فعالیت های مختلفی چون شخم زنی، درو، بذرافشانی، سمپاشی، حمل و نقل و … استفاده می شود. می توان گفت تراکتور ماشینی همه کاره است و می‌ تواند برای هر منظوری مورد استفاده قرار بگیرد. تراکتور از نظر مشخصات تنوع زیادی دارد و با قابلیت ها و توانایی های مختلف تولید می شود.

لوازم مورد نیاز کشاورزی برای سیستم آبیاری

کشاورزی فعالیتی است که به صورت انکار ناپذیر به آب وابسته است. در حال حاضر برای آبیاری مزارع از سیستم های مختلفی استفاده می شود. از روشها و تجهیزات سنتی گرفته تا سیستم های جدید، امروزه در فعالیت های زراعی کاربرد دارند. کشاورزان بسته به نوع آبیاری از ادوات و لوازم مختلف استفاده می کنند. پمپ آب، آب پاش، لوله آبرسان، نوار تیپ و قطره چکان برخی از لوازم مورد نیاز کشاورزی و سیستم های آبیاری هستند.

ماشین الات کشاورزی

ماشین الات کشاورزی

سم پاش

در کشاورزی امروز مبارزه با آفات اهمیتی حیاتی دارد. علفهای هرز یا آفات جانوری هر یک می توانند تاثیرات ویرانگری بر محصولات کشاورزی بر جای بگذارند. برای این منظور سال‌ هاست که از لوازم و ابزارهایی چون سم پاش استفاده می شود. سم پاشی را می توان به شیوه های مختلف و با تجهیزات گوناگون انجام داد.

واگن کشاورزی

این وسیله ساده یکی از مهمترین لوازم مورد نیاز کشاورزی است. از واگن برای حمل و نقل محصولات و لوازم استفاده می‌ شود. واگن می‌ تواند به صورت آماده تهیه شود و یا به وسیله خود کشاورز ساخته شود. شخم زن یا گاو آهن ممکن است از نوع تخته ای، دیسکی یا قلمی باشد. با استفاده از این ابزار خاک نرم شده و برای کشت آماده می شود.

بذرپاش

بذرپاش یکی از پرکاربردترین لوازم مورد نیاز کشاورزی است. این وسیله به تراکتور متصل شده و بذرها را در داخل خاک قرار می‌ دهد.

سایر لوازم مورد نیاز کشاورزی

تنوع ابزار آلات و تجهیزات مورد استفاده در کشاورزی بسیار زیاد است زیرا در این صنعت محصولات متنوع با مشخصات گوناگون و نیازهای متفاوت تولید می شود. تفاوت در شیوه های کشاورزی و شرایط اقلیمی نیز از جمله دلایلی است که موجب شده استفاده از ابزارآلات متنوع به امری ضروری بدل شود.

در این مورد می توانیم به ابزارهای ساده چون داس، آبپاش، فرغون، چنگک، شخم زن دستی یا ماشین آلات سنگین چون بلدوزر و ادوات تراکتوری مثل هارو، کولتیپاکر و لودر اشاره کنیم.

 

 لوازم ایمنی در کشاورزی

لوازم ایمنی مورد نیار در کشاورزی

 

ادوات ایمنی و لوازم مورد نیاز کشاورزی

ایمنی و حفاظت فردی در فعالیت های کشاورزی از اهمیت خاصی برخوردار است. به طوری که امروزه از لوازم و ابزارهای مختلفی با هدف تامین ایمنی در کشاورزی استفاده می‌ شود. لیست لوازم و ادوات مورد نیاز کشاورزی در حوزه حفاظت فردی و ایمنی از این قرار است:

مشخصات لباس کار کشاورزی به نوع فعالیت بستگی دارد. در صورت کار در مزارع و زیر نور خورشید لازم است که لباس کار یقه و آستین های بلند داشته باشد تا از پوست در برابر اشعه های زیان بار خورشید محافظت کند. ضد آب بودن لباس کشاورزی نیز اهمیت زیادی دارد، به ویژه در مزارع برنج و شالیزارها البسه کشاورزی باید عایق رطوبت باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *