نمایش دادن همه 9 نتیجه

نمایش 9 24 36

شیلنگ های آتش نشانی یکی از مهم ترین لوازم آتش نشانی برای اطفاء حریق محسوب می شوند. این شیلنگ ها انواع مختلفی دارند که بسته به نوعشان در موقعیت های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند. با ما در ادامه مطلب همراه شوید تا با این محصولات بیشتر آشنا شوید.

شیلنگ آتش نشانی چیست؟

شیلنگ آتش نشانی نوعی شیلنگ است که از یک لایه خارجی الیاف در هم تنیده و یک لایه درونی که عموما از جنس پلاستیک است ساخته شده است.

بخش های فلزی شیلنگ آتش نشانی، قابلیت اتصال آنها به خروجی های آبهای فشار قوی را فراهم می کنند.

تاریخچه شیلنگ آتش نشانی

استفاده از اولین شیلنگ ها ی آتش نشانی به یونان باستان بازمی گردد اما شیلنگ آتش نشانی مدرن در سال 1672 در کشور هلند اختراع شد.

امروزه مدل های جدیدی از این محصولات تولید شده که بسیار سبک بوده و استفاده از آنها آسان است.

انواع شیلنگهای آتش نشانی

این محصولات در انواع مختلف تولید می شوند که توسط آتش نشانان، جنگل بانان و افراد عادی مورد استفاده قرار می گیرند. اما اگر بخواهیم این شیلنگ ها را به طور کلی دسته بندی کنیم شامل موارد زیر می شوند :

شیلنگ مکش

شیلنگ مکش یا تخلیه، نوعی شیلنگ است که آب را از منبع به پمپ آتش نشانی انتقال می دهد. این شیلنگ باید دارای مقاومت لازم باشد تا هنگام تخلیه هوای داخل آن، مچاله نشود.

شیلنگ های انتقال دهنده

برای انتقال آب به محل آتش به شیلنگی با وزن سبک نیاز داریم که نیروهای آتش نشانی بتوانند به راحتی آنها را حمل کنند به این نوع شیلنگ ها، شیلنگ های آتش نشانی انتقال دهنده می گویند.

شیلنگ هوزریل

یکی از مهم ترین تجهیزات اطفاء حریق، شیلنگ هوزریل است. پشت این محصولات همیشه آب وجود دارد به همین دلیل همواره آماده به کار هستند.

در زمان بروز آتش سوزی، قبل از رسیدن ماموران آتشنشانی می توان از این محصول برای خاموش کردن آتش استفاده کرد.

روش های نگهداری از شیلنگ های آتش نشانی

سعی کنید از کشیدن شیلنگ ها بر روی زمین به طور مداوم خودداری کنید. این کار در طولانی مدت باعث سایش و آسیب رساندن به آنها می شود.

اگر این محصولات را به صورت مرطوب جمع کنید باعث کپک زدنشان می شود . بهتر است از روش های مختلفی که برای خشک کردن شیلنگ وجود دارد استفاده کنید.

شینلگ ها را از هر گونه مواد اسیدی و شیمیایی خورنده دور نگه دارید.این مواد می توانند در دراز مدت به آنها آسیب برسانند.

برای افزایش طول عمر شیلنگ ها بهتر است در حین استفاده از افزایش ناگهانی فشار آب جلوگیری کنیدبه دلیل اینکه فشار اضافی می تواند به آنها آسیب برساند.