مقالات

خرید لوازم ایمنی آزمایشگاه

خرید لوازم ایمنی آزمایشگاه

آزمایشگاه مکانی است که افراد شاغل در آن، با انواع خطرات مواجه هستند که استفاده از لوازم ایمنی آزمایشگاه را امری ضروری می سازد که غفلت از آن می تواند خطرات بسیاری برای افراد ایجاد کند که در ادامه برخی ازین خطرات را بررسی خواهیم کرد.

خطرات ناشی از مواد شیمیایی

اشخاصی که در آزمایشگاه کار می کنند همواره در تماس با مواد شیمیایی بوده که برای پوست و چشم ها بسیار خطرناک هستند به همین علت باید تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی لازم برای مقابله با این شرایط در آزمایشگاه موجود باشد. استنشاق این مواد نیز می تواند بسیار خطرناک باشد و اثرات منفی خود را بلا فاصله یا به تدریج آشکار سازد.

 

 

خطرات الکتریکی

در آزمایشگاه، تجهیزات الکتریکی بسیاری وجود دارند که رعایت اصولی ایمنی در هنگام کار با این وسایل برقی بسیار اهمیت دارد به ویژه زمانی که این تجهیزات در مجاورت مایعات باشند.

خطرات بیولوژیکی

افراد شاغل در آزمایشگاه با انواع ویروس ها، باکتری ها، خون، مایعات بدن و … سر و کار دارند که می توانند خطرات بیولوژیک بسیاری در پی داشته باشند و ناقل بیماری های بسیاری بوده یا در افراد ایجاد حساسیت کنند.

 

 

خطرات فیزیکی 

جا به جا کردن نمونه ها، احتمال لغزش وسایل، دستگاههای با وزن سنگین می توانند خطرات فیزیکی بسیاری برای پرسنل آزمایشگاه در پی داشته باشند که  حتما الزامات ایمنی مرتبط باید رعایت شوند.

لوازم ایمنی آزمایشگاهی 

یکی از دغدغه های پرسنل آزمایشگاه، انتخاب لوازم ایمنی مناسب است. برای کارایی بیشتر باید در انتخاب این تجهیزات، دقت بسیاری به خرج دهند. مهم ترین این وسایل عبارتند از :

لباس ایمنی آزمایشگاهی

لباس ایمنی آزمایشگاهی 

قبل از ورود به آزمایشگاه باید از لباس ایمنی و روپوش آزمایشگاهی استفاده کنید. این لباس ها باید از جنس مناسب برخوردار باشند تا بتوانند اشخاص را در مقابل مواد شیمیایی و آلودگی ها محافظت کنند.

عینک محافظ 

مواد شیمیایی می توانند برای چشم ها بسیار خطرناک باشند. حتما از عینک های ایمنی برای کار با مواد شیمیایی استفاده کنید. ساختار این عینک ها باید به گونه ای باشد که به خوبی، چشم و محیط اطراف آن را پوشش دهند.

دستکش ایمنی آزمایشگاهی

حفظ ایمنی دست ها در هنگام کار نیز بسیار مهم است. برخی از این مواد سمی بوده و جذب پوست می شوند و برای بدن بسیار خطرناک هستند. بعضی نیز حساسیت زا هستند و باعث ایجاد حساسیت در اشخاص می شوند. استفاده از دستکش های ایمنی در آزمایشگاه بسیار ضرری است.

کفش های آزمایشگاهی 

استفاده از کفش ایمنی مناسب نیز میتواند بسیار موثر باشد. این کفش ها باید دارای مقاومت بالایی بوده وسطح پا را به طور کامل پوشش دهند. هرگز در محیط آزمایشگاه از کفش های پاشنه دار، پارچه ای و صندل استفاده نکنید.

ماسک ایمنی 

ماسک های ایمنی یکی از تجهیزات مهم ایمنی محسوب می شوند. به ویژه زمانی که صحبت از فضای آزمایشگاه است. برای حفاظت از دستگاه تنفسی در برابر انواع مواد سمی و شیمیایی استفاده از این ماسک ها را فراموش نکنید.

کپسول های آتش نشانی 

کپسول های آتش نشانی جز وسایل ایمنی هستند که وجود آن ها در هر مکانی ضروری است. اگر آزمایشگاه دچار حریق شود استفاده از این خاموش کننده ها بسیار مفید خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *