مقالات

بهترین روش های استفاده و مراقبت از تجهیزات ایمنی تنفسی

بهترین روش های استفاده و مراقبت از تجهیزات ایمنی تنفسی

هدف تجهیزات ایمنی تنفسی، محافظت از ریه ها و دستگاه تنفسی در برابر عوامل مضر در محیط کار است. استفاده از این تجهیزات حفاظت فردی باعث می شود بدون داشتن استرس ایجاد مشکل های تنفسی و انواع سرطان ها کار خود را انجام دهیم. اصول مراقبت از این تجهیزات برای سالم ماندن و افزایش طول عمر آن ها بسیار اهمیت دارد. با فروشگاه لوازم ایمنی همراه شوید تا با بهترین روش های استفاده و مراقبت از تجهیزات ایمنی تنفسی آشنا شوید.

چک کردن ماسک تنفسی پیش از آغاز کار 

قبل از اینکه کارتان را آغاز کنید حتما ماسک خود را چک کنید تا از فیت بودن آن مطمئن شوید. اگر ریش های بلندی دارید ممکن است انتهای ماسک به طور کامل روی صورت شما فیت نشود. بهتر است ریش های خود را در زمان استفاده از این تجهیزات اصلاح کنید. در حین استفاده حواستان باشد که هوا به میزان کافی در زیر ماسک جا به جا شود.

چک کردن ماسک تنفسی

آموزش استفاده از تجهیزات تنفسی

در برخی از شغل ها، زمان دارای اهمیت ویژه ای است. شغل آتش نشانی از این دسته شغل هاست. آتش نشانان تنها چند دقیقه زمان دارند تا ماسک های محافظ را روی صورت خود قرار دهند به همین علت پیش از شروع کار باید آموزش های لازم را در زمینه استفاده از این تجهیزات دیده باشند.

آموزش استفاده از تجهیزات تنفسی

چک کردن مخزن هوای تجهیزات تنفسی

با توجه به اندازه فشار هوا، مخزن های هوا دارای مدت زمان معینی برای استفاده هستند. حتما به این بازه زمانی دقت کنید تا در زمان کار مشکلی برایتان پیش نیاید.

سلامت فرد استفاده کننده تجهیزات تنفسی

چنانچه سرما خورده اید یا آبریزش بینی دارید تا حد امکان از این ماسک ها استفاده نکنید به دلیل اینکه فشار فیزیکی زیادی به شما وارد خواهند کرد.

توجه به طول عمر فیلتر تنفسی 

فیلتر های تنفسی نیز مانند تجهیزات دیگر، طول عمر مشخصی دارند. در صورت نیاز به تعویض این فیلترها حتما انجام آن را در الویت قرار دهید.

چک کردن مرتب تجهیزات 

تجهیزات تنفسی مقاومت بالایی دارند اما با گذشت زمان ممکن است دچار خرابی، پارگی و هر نوع آسیب دیگری شوند. حتما تجهیزات تنفسی خود را به طور مرتب چک کنید.

چک کردن تجهیزات تنفسی

تمیز نگه داشتن تجهیزات

ماسک های تنفسی در تماس مستقیم با صورت شما هستند و ورود هر جسم کوچکی به درون آن ها می تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. سعی کنید همیشه تجهیزات تنفسی را پاکیزه نگه دارید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *